Eki 12

08.09.2018 sabahı Brüksel Tren istasyonuna gittik. (Bir önceki Brüksel seyahatini okumak için tıklayın.). Biletimizi “izy” isimli bir firmadan birkaç ay öncesinden almıştık. Yurtdışına gidişimize yaklaşık bir ay kala firma yetkilileri bizimle iletişime geçerek 8 Eylül’de tren hattı bakım çalışmaları olacağını bu nedenle de tren seferinin iptal edildiğini söyleyip bize birkaç seçenek sundular. İlk seçenek tanesi 20 Euro olan biletlerin iadesini almaktı. Diğer seçenek ise “izy” biletlerimizi kullanarak bir diğer firma olan “thalys” firmasının trenine binmekti. Fakat bu durum için bize kesin koltuk sunmuyorlardı, biletimizi “thalys” biletine çevirmemize yardımcı olmuyorlardı. Gidebilirsiniz, boş koltuk bulursanız oturursunuz, belki barda oturursunuz belki de ayakta gidersiniz gibi uyarılarda bulunuyorlardı.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 24

06.09.2018 günü sabahı Prag Václav Havel Havaalanına gittik. (Bir önceki Prag seyahatini okumak için tıklayın.). Uçağımız saat 11.40′daydı. Fakat 2 saat rötar yapan uçağa yaklaşık saat 13.40 gibi binebildik. 15.30’da Belçika’nın başkenti olan Brüksel’e indik.

Şehir merkezine giden otobüsler havalimanının -1.katından kalkıyordu. Şehir içi ulaşım için 24 saatlik bilet alıp, şehir merkezine giden ilk otobüse bindik. Yaklaşık yarım saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından şehir merkezine yakın bir noktada inip, metroya bindik. Birkaç durak sonra metrodan inip, otelimize yürüdük. Otelimizi Booking.com üzerinden tutmuştuk. Adı “easyHotel” di. Şehir merkezinde, mükemmel bir konuma sahip. Odaları temiz ve ferahdı. Tavsiye ederim.
Oldukça yorulmuştuk, odamızda birkaç saat dinlenmenin ardından akşamüstü şehir merkezinde kısa bir tur atmak için dışarı çıktık.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 19

04.09.2018 sabahı Viyana tren istasyonundan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’a gidişimiz bir önceki seyahatimize göre daha iyiydi (Bir önceki Viyana seyahatini okumak için tıklayın.). Vagon numaralarımız ve koltuklarımız belliydi. Trende ikram servisi mevcuttu. İkram servisinin haricindeki tatlı ve içeceklerin fiyatları da uygundu. Yolculuk 4 saatten biraz uzun sürdü. Viyana’ya oranla daha az gelişmiş bir şehre inmiş olmak bizde küçük de olsa bir hayal kırıklığı yarattı. Prag metro istasyonundan şehir içi metro ağlarında kullanmak üzere 24 saatlik biletler aldık. Biletlerin fiyatı Viyana’ya göre daha uygundu. Metroya binip, otelimize yakın istasyonda indik. Otelimizi Booking.com üzerinden tutmuştuk, adı “Hotel Museum” du. Otelin konumu oldukça iyiydi. Hem indiğimiz Müze istasyonuna hem Prag ulusal müzesine hem de şehrin en önemli iki meydanından birisi olan Wenceslas meydanına oldukça yakındı. Fakat odaları çok pisti, böcek vardı. Eşyalar kötüydü. Kahvaltı ise vasattı. Hiç tavsiye etmiyorum.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 15

02.09.2018 günü sabah erken saatlerde Budapeşte Keleti istasyonuna gitmek için yola çıktık. (Bir önceki Budapeşte seyahatini okumak için tıklayın.)

İstasyona vardığımızda trenin kalkış saatine yaklaşık yarım saat vardı. Bir süre bir bankta biraz dinlendik, ardından trenin bulunacağı peronu araştırdık.

Tren bileti satın alırken genellikle birden çok seçenek bulunur. Dilerseniz birinci sınıf vagonundan bir koltuk satın alabilirsiniz, dilerseniz ekonomik sınıftan bir koltuk satın alabilirsiniz, dilerseniz ise yalnızca bir bilet satın alırsınız, bu bilette koltuk numarası bulunmaz, boş bir yer bulup oturursunuz. Elbette ki bilet fiyatları da seçtiğiniz bilet türüne göre belirlenir. Biz uygun olması açısından üzerinde koltuk numarasının yazmadığı bir bilet satın aldık. Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 14

Eşimle beraber uzun zamandır küçük bir Avrupa turu yapmak istiyorduk. Kısmet 30.08.2018- 11.09.2018 tarihleri arasına oldu. Bu tarihler arasında yapmış olduğumuz seyahatler ile ilgili kısa anılar paylaşmak istiyorum.

Seyahatimiz 30.08.2018 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından, Macaristanın başkenti olan Budapeşte’de bulunan Ferenc Liszt Havaalanına inmemiz ile başladı. Budapeşte’ye varmadan önce Booking.com üzerinden “Teresa Apartment” isimli bir kullanıcıdan şehrin merkezinde 2+1 bir ev kiralamıştık. Evin temizliği ve eşyalar fena sayılmazdı. Eşyalarımızı eve yerleştirip, kısa bir süre dinlendikten sonra Budapeşte’yi gezmeye başladık.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 27

Bir konferans nedeniyle 16-22 Eylül 2017 tarihleri arası Kıbrıs’taydım.
Ziyaretimle ilgili kısa anılar paylaşmak istiyorum.

Hem İstanbul hem de Ankara’ya neredeyse aynı uzaklıkta olan Düzce’de ikamet ediyoruz. Fiyat olarak daha uygun olduğundan, Kıbrıs Lefkoşa Ercan Havalimanına gitmek için biletlerimizi İstanbul Sabiha Gökçen yâda Atatürk Havalimanından değil de, Ankara Esenboğa Havalimanından almıştık.
Planımızı havaalanına arabamızla gidecek şekilde belirledik. Eğer otobüsle gidecek olsaydık, Aşti’ye inip oradan Belkoair araçlarına binmemiz, dönerken de aynı güzergâhı tersten kullanmamız gerekecekti.
Hem gidiş uçağımızın sabah saat 08.30′da olması hem de çok fazla yorulmamak adına aracımızla gidip, Esenboğa Havalimanına yakın bir yere park etmenin daha uygun olacağını düşündük. Biletleri aylar önce almıştık. Gitmemize yakın arabamızı havaalanı yakınlarına park edebileceğimiz bir yer aradık (Havalimanlarının otoparkları çok daha pahalı oluyor).
Ankara’da, Esenboğa havalananı yakınlarına park edebileceğimiz en uygun özel otoparkın günlüğü 15 TL. İstanbul Sabiha Gökçen Havalananına yakın uygun bir özel otoparkta ise günlüğü 5 TL. Bu noktada aracınız eğer uzun süre kalacaksa Esenboğa yerine Sabiha Gökçen havalananından bilet almak daha uyguna gelebilir. Kendi adıma 7 gün için 70 lira fazla ödemek durumunda kaldım ki biletleri Sabiha Gökçen’den almış olsaydım daha uyguna gelecekti.
Devamını Oku »

Etiketler:
Mar 27

Bir konferans nedeniyle 20-25 Mart 2017 tarihleri arası Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daydım.
Ziyaretimle ilgili kısa anılar paylaşmak istiyorum.
Saraybosna’daki ilk günümüz aksilik doluydu. Oldukça koşuşturmacalı geçen sabahın ardından Uluslararası Saraybosna Havalananına indiğimizde, internet üzerinden araba kiraladığımız şirket havalananında bizi indikten yarım saat sonra karşıladı.
Ardından yine internetten 5 günlüğüne kiraladığımız evi dar sokaklardan geçerek zor bulabildik. Evimize yerleşip şehri gezmeye başladığımızda ise tüm aksilikler yerlerini güzel anılara bıraktı.
Bosna insanları, mekânları ve kültürüyle hala bir Osmanlı kenti görünümünü koruyor. İzlenimlerimden yola çıkacak olursam kentte Boşnakça’dan sonra en fazla konuşulan dil Türkçe. Adım başı bir Türk’e yâda Türkçe bilen birine rastlamak mümkün. Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 10

Son zamanlarda yaşananların ardından insanın ‘Vaktiyle Bir Atsız Varmış’ dediği güzel şiiri

atsiz

(Şehit tayyareci Kurmay yüzbaşı Kami’nin büyük hatırasına)

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve………………………
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için..

Hüseyin Nihal Atsız

Etiketler:
Şub 28
Java Diliyle Kriptoloji Uygulamaları

Java Diliyle Kriptoloji Uygulamaları Kitabı

Yayıncılığını Abaküs Kitabın üstlendiği ve önsözünü Ahmet Oğuz Mermerkaya’nın yazdığı “Java Diliyle Kriptoloji Uygulamaları” isimli kitabım çıktı. Son birkaç gün içerisinde de birkaç sitede satışa çıktığını görmek beni oldukça mutlu etti.

Umarım kriptoloji alanında kendisini geliştirmek isteyenler için faydalı bir kaynak olur.

Kitabın satışa çıktığı birkaç site linkini aşağıda paylaşıyorum.

D&R

Kitap Yurdu

Idefix

Devamını Oku »

Etiketler:
Haz 11

03.06.2015 – 05.06.2015 tarihleri arasında İspanya’nın Valencia kentinde bulunan, Valencia Politeknik Üniversitesi’nde düzenlenen ISITES 2015 sempozyumuna katıldım ve “Secure SMS Encryption Using RSA Encryption Algorithm on Android Message Application” isimli bildirimi sundum.

Bu fırsatla İspanya’ya gidip az da olsa oraları gezebilme şansı elde ettim.
1 Haziran’da Barcelona’dan başlayan seyahatim, Valencia, Granada, Tarifa, Fas ve Cordoba’nın ardından Madrid’de son buldu. 8 haziran sabahı ülkeye dönüş yaptım.

20150602_111433

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim.

 

Etiketler: