Mar 24

DHT11

Etiketler:
Mar 23

Yazar:MURAT OFLEZER

11) DHT 11 Kullanmak
Bu dersimizde de DHT 11 nem ve ısı sensörünü kullanacağız. Sonuçları hem seriport ekranında hemde i2c lcd de göreceğiz.DHT 11’ in vcc ucu ile data arasına 10k direnç bağlamamız gerekmektedir.
DHT11 ve DHT22 birlikte kullanışı
Devamını Oku »

Etiketler:
Mar 16

Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master

Mar 10

YAZAR:MURAT OFLEZER

İ2c Çipinin Kodu PCF8574T Olanlar İçin; LiquidCrystal_I2C lcd(0×27, 16, 2);
İ2c Çipinin Kodu PCF8574AT Olanlar İçin; LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F, 16, 2);

8)İ2c Kullanarak Lcd’ye Yazı Yazma
İ2c genel olarak bir haberleşme protokolüdür. Biz i2c kullanmazsak yaklaşık olarak 16 pini arduino’ya bağlamak zorunda kalacağız ancak i2c sayesinde sadece 4 pinle bunu hallediyoruz.
İ2c pinleri ——- Arduino pinleri
VCC                           5 VOLT
GND                          GND
SCL                            SCL
SDA                           SDA

İlk olarak vazgeçilmez bir klasik olan “Hello World” diyelim.
Devamını Oku »

Etiketler:
Mar 09

YAZAR:MURAT OFLEZER

Arkadaşlar şimdide arduino ile 10.yıl marşı çalalım bu projede buzzer ve servo motor var ama biz şimdilik sadece buzzer bağlayarak çalacağız. Buzzerin + bacağını 13. pine bağlayın ve diğer bacağını da GND ‘ye bakalım nasıl olacak;

Devamını Oku »

Etiketler:
Mar 01

Yazar:Murat OFLEZER

Kaynak 1:Hasbi SEVİNÇ
Kaynak 2:Meraklı maymun

4) Arduino ile SeriPort Üzerinden Bilgisayara Veri Yollama

Gerek arduinonun kontrolü gerekse işlenen değerlerin kullanıcıya aktarılması için arduinomuz ile bilgisayarımız arasındaki haberleşmeyi yapmamız gerekir. Bu haberleşme arduinonun RX ve TX ayaklarından gerçekleşecektir. Haberleşme için her zamanki gibi arduinoyu USB üzerinden bilgisayarımıza takmamız yeterli olmaktadır. Haberleşme için setup fonksiyonumuza başlatma kodunu yazmayı unutmayalım. Aşağıdaki kod ile bilgisayara her saniye artan sayımızı yolluyoruz.

Arduino kodları;

 
void setup() {
Serial.begin(9600); // bilgisayar ile arduinomuzun haberleşmesini başlatıyoruz.
// Bilgisayarın ve arduinonun aynı hızda çalışması için 9600 yazdık.
// Yani saniyede 9600 tane bit transferi olacaktır.
}
int sayici = 0;
void loop() {
Serial.print(“Sayicimizin degeri= “); // Ekrana mesajımızı yazdırıyoruz.
Serial.println(sayici); // sayaç değerimizi ekrana yazdırıp yeni satıra geçiyoruz.
delay(1000); // Bir saniye bekle
}

Devamını Oku »

Etiketler:
Şub 22

Yazar: MURAT OFLEZER

Kaynak: http://hasbisevinc.com

Neden Arduino?
Arduino Atmel marka işlemcilerin kullanıldığı hazır bir devre kartıdır. Açık kaynak kodludur ve isteyen kişi kendi Arduino’sunu yapabilir. Arduino projelerde kullanım kolaylığı sağlar ve projelerin daha hızlı ve stabil olarak yapılmasını sağlar. Arduino yapı ve özelliklerine göre çeşitli türlerden oluşmaktadır. Biz projemizde Arduino Uno modelini kullanacağız. Arduino Üzerinde USB bağlantısı, güç bağlantısı ve giriş çıkış pinleri bulunmaktadır. USB bağlantısı karta program yollama, bilgisayar ile kart arasındaki bilgi aktarımına ve kartı beslemek için kullanılır. Güç bağlantısı da aynı şekilde harici beslemeler için kullanılır. 9 Voltluk besleme önerilir. USB’den beslemek bu besleme türüne göre daha risklidir. Çünkü bilgisayarın USB çıkışı yeterli akım vermeyebilir Arduino için (motor ile ilgili uygulamalarda özellikle).

Arduino Modelleri

Arduino Uno: Genel olarak en yaygın olan modelidir. Bunun nedeni hem kolay bulunabilmesi ve fiyatının da uygun olmasıdır. 6 adet analog girişi ve 13 adet digital çıkış bulunmaktadır. Bunlardan 6 tanesi pwm çıkıştır.

1
Devamını Oku »

Etiketler:
Şub 08

Arduino cihazı için program yazmak ve yazdığımız programı cihaza aktarmak için bilgisayarımıza aşağıdaki link üzerinden erişebileceğimiz Arduino yazılımını kurmamız gerekir.

https://www.arduino.cc/en/Main/Software

Yazılımın şu an için en güncel hali Arduino 1.6.7 sürümü. Aynı link üzerinden Windows’un yanı sıra Mac OS X ve Linux işletim sistemleri için ilgili yazılıma erişebilirsiniz.

Programın kurulumu oldukça basit. Yazılımı indirip programı kurduktan sonra Arduino cihazımızı Usb portu ile bilgisayarımıza bağlayalım. Gerekli sürücü yazılımları bilgisayar tarafından otomatik olarak tanındıktan sonra, kurduğumuz programı çalıştıralım ve Tools (Araçlar) üst menüsünden Port seçeneğine tıklayıp Arduino’ya bağlı olan COM portunu seçelim.


Devamını Oku »

Etiketler:
Şub 07

Adından da anlaşılacağı üzere, birşeye karşı gösterilen güçlük / direnme anlamına gelir. Kullanıldığı devrede akıma karşı bir güçlük göstererek akım kısıtlaması yapar. Hat üzerinden geçen akımı ayarlamak için kullanılır.
Birimi Ohm’dur. “R” ile gösterilir. Eğer hat üzerinden geçen akım azaltılmak isteniyorsa, direcin değeri arttırılmalıdır. Bir devrede direncin akım kısıtlaması yapması, devreden geçen akımı sabit bir değerde tutmasının yanı sıra devre elemanlarının yüksek akımdan zarar görmesini de engeller. Dirençler devreye seri yada paralel olarak bağlanabilir.

Her direnç değeri birbirinden farklı olabilir. Fakat değerler dirençlerin üzerlerinde yazmaz. Bir direnç üzerindeki renkler direnç değerinin anlaşılmasını sağlar. Renk değerleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.
Devamını Oku »

Etiketler:
Şub 05

Elektronik devreleri tasarlamadan önce devre elemanlarının bağlantılarını kurmak ve bu elemanların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılan devre tahtasıdır. Bu sayede lehim yapmadan devreyi kısa zamanda kurabilir ve onu test edebilecek bir ortama sahip olabiliriz.

BreadBoard

BreadBoard

BreadBoard’ın sol ve sağ yanlarında dikey olarak uzanan mavi (toprak hattı) ve kırmızı (+ hattı) bulunur. Bu hatlar genellikle gerilim bağlantıları için kullanılır. BreadBoard’ın orta kısmında bulunan 5’li deliklerin her biri kendi içerisinde birbirine bağlıdır. Bu deliklerin her biri A,B,C,D,E,F gibi harfleriyle belirtilmiştir. Üstündeki numaralar ise delik gruplarını ifade etmektedir.

Etiketler: