Mar 05

Uzun bir aradan sonra Hüseyin hocamın sayfasına yeni bir yazı yazmanın zamanı gelmişti. Bu yazımda zamanında benim çok işime yarayan ve yazıp optimize etmesi benim hayli zamanımı alan bir fonksiyonun kodunu paylaşacağım. Kod C++ kullanılarak yazılmış ama algoritmasına bakılarak kolayca diğer dillerede çevrilebilir. Fonksiyonun görevi verilen bir indekse göre N tane sayının K uzunluğundaki kombinasyonları sıralı bir şekilde yazıldığında o indekse karşılık gelen sayı kombinasyonunu bulmak. Bir örnek verecek olursak;

Sayılarımız 0 dan 4 e kadar olan sayılar olsun. Üretmek istediğimiz kombinasyonların uzunluğu ise 3 olsun. O halde toplamda 10 tane (C(5,3)=10) kombinasyonumuz oluyor. Bu kombinasyonlar sıralı bir şekilde üretilmek istenirse;

0 1 2
0 1 3
0 1 4
0 2 3
0 2 4
0 3 4
1 2 3
1 2 4
1 3 4
2 3 4

şeklinde bir sıra oluşuyor. Bu fonksiyonun görevi ise verilen indekse göre bu sıradaki sadece o indekse denk gelen kombinasyonu üretmek oluyor.

Bu kombinasyonların hepsini sıralı bir şekilde üretmenize yardımcı olacak kütüphaneler çoğu dillerde mevcut fakat belirli bir indekse göre kombinasyon üreten bir fonksiyon bulmak o kadar kolay olmuyor. Benim aşağıda linkte paylaştığım kod üzerinde bir çok kez iyileştirme yapılarak bu en son halini almıştır. Kullanmak veya kodu daha da geliştirmek isteyen herkese açıktır.

Kodun bulunduğu link:
İndeks bazlı kombinasyon üretmek

Teşekkürler,
Hanefi Mercan

Şub 25

Merhabalar sayın okurlarım, bugün size arkadaşlarımla birlikte yaptığımız bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Esasında sadece veri madenlemesi dersinin projesiydi ama daha sonradan işi ilerlettik ve projemizi Elsevier’e makale olarak gönderdik. Makalemiz yaklaşık 2 hafta önce kabul aldı ve şu anda internette pdf formatı mevcut. Merak edenler için linki buradan paylaşıyorum.

Sentimental Causal Rule Discovery from Twitter

Birazda çalışmadan bahsedeyim. Devamını Oku »

Etiketler:
Şub 11

Bu yazıyı henüz evlenmemiş herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden senin yazına benim yazılarımın arasından bir yer ayırmak istiyorum sayın Can Dündar bey. Hadi yine şanslısın…

“Pırıl pırıl ütülü giysili, misler gibi parfüm kokulu, saçları taralı, dişleri fırçalanmış adam yada kadını sevmek kolaydır..
Aslında aşk, aynı insanı, sabahın köründe uykudan uyandırdığındaki en sinirli hali ile de kabul edebilmek, aynı tuvaleti bir dakika arayla kullanabilmektir..
Buna katlanamayanlar zaten aşık değillerdir..

Bu durumda evlilik;hoşlandığın insana karşı olan duygularını öldürüyor denilebilir…
Zira aşıksan, aynı havayı solumak bile zevk verir, hep beraber olmak istersin, banyodan gelen su sesi bile onun evde olduğunun işaretidir ve huzur verir..

Ütülediğin gömleğin ona ne kadar çok yakışacağını düşünürsün…
Pişirdiğin yemeği ne çok seveceğini hayal edersin
On tane ayakkabısı varken, onbirinciye sahip olmakla mutlu olacak diye, istediğin gömleği satın almaktan vazgeçersin..
Zamanla olmaktan çok birşeyler vermekten mutluluk duyduğunu keşfedersin

Eğer kadın evlilikte ikinize yemek pişirecek, dolabı düzenleyip ütüyü yapacak bir anne olarak görülüyorsa, o kadının saçlarının hiç yağlanmadığını ve adamın geceleri terlemediği düşünülüyorsa, asla kavga edilmeyecek ve lavabo tamir edilirken dahi gülüşüp öpüşülecek zannediliyorsa zaten beklenti bir evlilik değil, bir Amerikan filminde karakterlerden biri olmaktır..

Bu hayallerle yola çıkıldığında, damat ilk gece gelinin saçlarından onlarca firkete sökmeye çalıştığında, gelin ise damat firketelerini çıkaramayıp kuaföre söylendiğinde zaten evlilik sandıkları şey çatırdamaya başlayacaktır..

Evlilik, sadece aşk değildir..
Evlilik; ev arkadaşlığı, sırdaşlık, ortak hesaba sahip mudilik, ayrı kökenlerin birleşmesi, başı hatırlanmayan bir akrabalık ilişkisidir..

Aşk bu ilişkide tutkuyu sağlar ama tek başına ayakta tutamaz…
Hala canınız sıkıldığında onu değil de annenizi arıyorsanız, yalan olmuştur o evlilik..
Aşk evlilikte gider gelir..

Halıya kola döktüğünde aşk biter ama o, halıyı temizleyebilirse gene aşık olunur..
O aradaki sinir evresini aşabilenler, ellinci yılı görebilenlerdir..
Tahammül edemeyenler ise ikinci evlilikten sonra artık evliliğin yalan olduğuna
inanacaklardır..
Zafer, direnenlerin olur..”