Ara 28

Bugünkü makalemizde daha önceden başka bir örneğini yaptığımız SeekBar nesnesine bir ses dosyasını entegre edelim ve SeekBar nesnesi aracılığıyla müziğin sesinin nasıl arttırılıp azaltılabileceğini gösterelim.

Öncelikle yeni bir android projesi açalım.

Hemen ardından res dosyası altına seslerimizin tutulacağı “raw” isimli bir klasör açalım. ( Burada klasör adı olarak ben “raw” adını verdim. Siz daha farklı isimlendirebilirsiniz. )

13.1

Ses dosyalarımızı bu klasör içerisine kopyalayalım.

Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 25

Nasreddin Hoca’ya sormuşlar: “Kimsin? ”

“Hiç” demiş Hoca “hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce sormuş: “Sen kimsin? ”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın? ” diye sormuş Nasreddin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam…
“Daha sonra? ..” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın? ”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki ondan sonra? ”
Etiketler:
Ara 23

Silme ve güncelleme işlemlerini bir önceki uygulamamız üzerinden anlatarak devam edeceğiz. Öncelikle ekran tasarımımıza Sil ve Güncelle diye iki buton ekliyor, butonların click olaylarını veriyoruz.

Ardından Sil fonksiyonunu yazalım ve sil butonun click olayı içerisinde bu fonkiyonu çalıştıralım.

Burada çok basit bir silme işlemi yapalım.

private void silme(String id) 
       {
       	SQLiteDatabase db= ogrenciler.getReadableDatabase();
		db.delete("ogrenciisim", "id"+"=?", new String[] {id});
       }

Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 20

Android uygulamalarımızda veritabanı olarak genelde SQLite dediğimiz açık kaynak kodlu veritabanı kullanılır. Bu veritabanı, android ile beraber kullanıldığında hızlı çalışır ve performansı yüksektir.

Android de veri tabanı uygulaması yapmak için öncelikle yeni bir proje açalım. Bu yeni projenin başlangıç sayfasına veri tabanı işlemlerini yapacağımız tasarımı oluşturalım.

17-1

Burada basit bir tasarım ekranı oluşturduk. Kullanıcıdan adı ve soyadı bilgisini alıp veri tabanına kaydedeceğiz, listeleyeceğiz ve arama yaptıracağız.

Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 20

Uzanıverse gövdem, taşlara boydan boya;
Alsa buz gibi taşlar alnımdan bu ateşi.
Dalıp, sokaklar kadar esrarlı bir uykuya,
Ölse, kaldırımların kara sevdalı eşi.

Etiketler:
Ara 19

Mevlana’ya sevgim sonsuz.
Ama mesela; ”Açtığın her yaradan,hesap sorar Yaradan.” ‘lı felsefik cümleler kurmak bana yakışmaz.
Çünkü ne Yaradanın yara açana takınacağı tavrı bilebilirim ne de onun adına konuşma cesaretine sahip olabilirim.
Ama bence Yaradan katilleri sevmez.
Katil olmak içinse her zaman birini fiziksel olarak öldürmek gerekmez.
Bazen bir söz bile yeterlidir bunun için.

Etiketler:
Ara 19

resimm1

Bazen gitmek gerekir.
Sormadan,sorgulamadan.
Sadece içinden gelen sesi dinlemenin sonucu, belirsizliklerle dolu yeni ufuklara açılmanın verdiği korku ile karışık heyecanı tatmak gerekir bazen.
Bazen gitmek gerekir.
Şartlar hiç bunu gerektirmezken ve kimse senden bunu beklemezken.

Etiketler:
Ara 17

Uygulamamız çalıştırıldığında birkaç saniyelik bir tanıtım ekranının görüntülenmesini ardından uygulamamızın ana menüsüne geçilmesini isteyebiliriz. Bu uygulamanın reklamını yapan bir sayfa olabileceği gibi, uygulamayı temsil eden bir sayfa da olabilir.

Böyle bir sayfa yapmak için uygulamamız içerisinde thread yapısı kullanmamız gerekir.

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım. Ardından uygulamamıza splash isminde bir sayfa ekleyelim. Sayfanın gerekli ayarlamalarını yapalım. (layout dosyası,java dosyası ve AndroidManifest kaydı)

Ardından splash ekranımıza, layout kısmındaki sayfa görünümünden bir imageView ekleyip, Properties kısmında bu imageView’ın Src özelliği aracılığıyla nesne içerisine uygulamayı temsil eden bir resim ekleyelim.

Şimdi projemizin başlangıç sayfası olan MainActivity sayfasının .java uzantılı class yapısı içerisine girelim. Ve yeni bir thread oluşturalım.

Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 16

Nemrud, ona karşı gelen İbrahim peygamberin ateşte yakılması için emir vermiş. Nemrud’un askerleri meydanda odunlardan büyük bir yığın yapıp tutuşmuşlar.  Ateş o kadar büyük bir alevmiş ki bulutlara kadar yükselmiş. Tüm halk meydana toplanıp, korku ve merak ile olanları sessizce izlemeye başlamışlar. Askerler İbrahim peygamberi mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklar bu sayede Nemrud ne kadar büyük ve güçlü bir kral olduğunu tüm halkına gösterecekmiş.

Bu sırada göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile telaşla gidiyormuş.  Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş:

Devamını Oku »

Etiketler:
Ara 12

Option menü cihazın “Menu” tuşuna basıldığında aşağıdan açılan menüdür. Seçenek sayısı 6 taneye kadarsa hepsi orda görünür, 6′dan fazla ise 6. seçenek “more” olur ve diğer seçenekleri onu kullanarak görebiliriz.

Proje içerisinde Option Menu oluşturmadan önce projeye iki yeni sayfa ekleyelim. Option menüden bu iki sayfaya link vereceğiz. Ardından eclipse altında proje dosyasında, res klasörünün altındaki menü klasörüne sağ tıklayalım.

New –> Android XML File diyelim. İsmini girerek projeye yeni bir menü ekleyelim. (Ben menum adını verdim.) Eklenen menünün .xml uzantılı yapısı içerisine girelim. Buraya menüde çıkacak nesneleri eklemeliyiz. İçerisine aşağıdakine benzer bir xml yapısı yazabiliriz.

Devamını Oku »

Etiketler: