Oca 17

Ve sen daha demincek,
Yıllar da geçse demincek,
Bıçkılanmış dal gibi ayrı düştüğüm,
Ömrümün sebebi, ustam, sevgilim,
Yaran derine gitmiş,
Fitil tutmaz, bilirim.
Ama hesap dağlarladır,
Umut, dağlarla.
...

Etiketler:
Oca 17

AlertDialog nesnesi projemiz içerisinde birçok yerde, birçok ayrı özelliklerini kullandığımız çok fonksiyonlu bir nesnedir. Bu nesne seçim yapma, bilgilendirme vb. birçok işlem için uyarlanıp, kullanılabilir.

Şimdi AlertDialogumuza bir resmin nasıl eklendiğini gösterelim. Bunun için AlertDialog nesnesinin setIcon() özelliğini kullanıyoruz.

alertDialog.setIcon(R.drawable.icon);

Yukarıdaki kodda da görüldüğü gibi icon isimli resmi AlertDialogumuz içerisine dahil ediyoruz.
Kod yapısının tam halini verelim.

Devamını Oku »

Etiketler:
Oca 16

Eğer uygulamamız içerisinde internet kullanmamız gerekiyorsa, (mesela internetten bir şey indirme, veri çekme, veri gönderme vb.) her şeyden önce uygulamamızın o sırada telefonun internete bağlı olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

Bu kontrol yapılmadığı takdirde, o sırada telefon internete bağlı değilse uygulama hata verecektir. Bu gibi durumlar uygulamanın kalitesini aşağı yönde etkileyecektir. Çünkü uygulamamız, içinde hata bulunmamasına rağmen internet bağlantı sorunundan dolayı hata kullanıcı hata ile karşılaşacaktır.

Bu gibi durumların oluşmaması için uygulamanın internet bağlantısı gerektiği yerlerde gerekli kontrolleri yapmalıyız. Eğer o sırada telefonun internet bağlantısı yoksa kullanıcıyı bu konuda uyarmalıyız.

Devamını Oku »

Etiketler:
Oca 10

Programımızı oluştururken geri butonuna basıldığında, programın kapatılmasından önce bir uyarı verdirmek isteyebiliriz. Çünkü belki o sırada arkaplanda yarım kalmasını istemeyeceğimiz başka işlemler gerçekleşiyor olabilir. Yada kullanıcının yanlışlıkla geri butonuna basma ihtimalini düşünerek önlem almak isteyebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda en basit haliyle bir AlertDialog kullanarak kullanıcıyı uyarabilir, “Çıkmak İstediğinizden Emin Misiniz?” gibi bir uyarı verdirebiliriz.

Peki bunun için öncelikle ne yapmalıyız?

Devamını Oku »

Etiketler:
Oca 09

Tanrı,
birinci gece şiiri,
ikinci gece cemal’i yarattı.

Üçüncü gece şiir okudu Tanrı,
başa döndü sonra,
kadını yarattı.

cemalSureyya

Bilmem artık kaçıncı yıl dönümü ölümünün.
Aklıma şiirin gelir.
Bilirim ki artık “Sana giden yollar kapalı.
ve uzun zaman oldu mektuplarının
çarşamba günleri okunalı.. Devamını Oku »

Etiketler:
Oca 06

Android’de uygulamamız arkaplanda bir şeylerle meşgulken kullanıcıya o sırada bir uyarı verilmesini ve kullanıcının arkada işleyen konu hakkında bilgi sahibi olmasını isteyebiliriz. Çünkü bu esnada kullanıcıyı bilgilendirmezsek programın takıldığını yâda kendisine verilen işlemi yerine getirmediğini düşünüp uygulamayı kapatabilir, telefonundan kaldırabilir.

Kullanıcıyı uyarmanın birden çok yolu var. (Toast, AlertDialog, ProgressDialog vb.)

Daha önce Toast ve AlertDialog ile ilgili örnekler yaptığımız için bugün ProgressDialog kullanımının nasıl olduğuna bakalım.
Devamını Oku »

Etiketler: