Eyl 24

06.09.2018 günü sabahı Prag Václav Havel Havaalanına gittik. (Bir önceki Prag seyahatini okumak için tıklayın.). Uçağımız saat 11.40′daydı. Fakat 2 saat rötar yapan uçağa yaklaşık saat 13.40 gibi binebildik. 15.30’da Belçika’nın başkenti olan Brüksel’e indik.

Şehir merkezine giden otobüsler havalimanının -1.katından kalkıyordu. Şehir içi ulaşım için 24 saatlik bilet alıp, şehir merkezine giden ilk otobüse bindik. Yaklaşık yarım saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından şehir merkezine yakın bir noktada inip, metroya bindik. Birkaç durak sonra metrodan inip, otelimize yürüdük. Otelimizi Booking.com üzerinden tutmuştuk. Adı “easyHotel” di. Şehir merkezinde, mükemmel bir konuma sahip. Odaları temiz ve ferahdı. Tavsiye ederim.
Oldukça yorulmuştuk, odamızda birkaç saat dinlenmenin ardından akşamüstü şehir merkezinde kısa bir tur atmak için dışarı çıktık.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 19

04.09.2018 sabahı Viyana tren istasyonundan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’a gidişimiz bir önceki seyahatimize göre daha iyiydi (Bir önceki Viyana seyahatini okumak için tıklayın.). Vagon numaralarımız ve koltuklarımız belliydi. Trende ikram servisi mevcuttu. İkram servisinin haricindeki tatlı ve içeceklerin fiyatları da uygundu. Yolculuk 4 saatten biraz uzun sürdü. Viyana’ya oranla daha az gelişmiş bir şehre inmiş olmak bizde küçük de olsa bir hayal kırıklığı yarattı. Prag metro istasyonundan şehir içi metro ağlarında kullanmak üzere 24 saatlik biletler aldık. Biletlerin fiyatı Viyana’ya göre daha uygundu. Metroya binip, otelimize yakın istasyonda indik. Otelimizi Booking.com üzerinden tutmuştuk, adı “Hotel Museum” du. Otelin konumu oldukça iyiydi. Hem indiğimiz Müze istasyonuna hem Prag ulusal müzesine hem de şehrin en önemli iki meydanından birisi olan Wenceslas meydanına oldukça yakındı. Fakat odaları çok pisti, böcek vardı. Eşyalar kötüydü. Kahvaltı ise vasattı. Hiç tavsiye etmiyorum.
Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 15

02.09.2018 günü sabah erken saatlerde Budapeşte Keleti istasyonuna gitmek için yola çıktık. (Bir önceki Budapeşte seyahatini okumak için tıklayın.)

İstasyona vardığımızda trenin kalkış saatine yaklaşık yarım saat vardı. Bir süre bir bankta biraz dinlendik, ardından trenin bulunacağı peronu araştırdık.

Tren bileti satın alırken genellikle birden çok seçenek bulunur. Dilerseniz birinci sınıf vagonundan bir koltuk satın alabilirsiniz, dilerseniz ekonomik sınıftan bir koltuk satın alabilirsiniz, dilerseniz ise yalnızca bir bilet satın alırsınız, bu bilette koltuk numarası bulunmaz, boş bir yer bulup oturursunuz. Elbette ki bilet fiyatları da seçtiğiniz bilet türüne göre belirlenir. Biz uygun olması açısından üzerinde koltuk numarasının yazmadığı bir bilet satın aldık. Devamını Oku »

Etiketler:
Eyl 14

Eşimle beraber uzun zamandır küçük bir Avrupa turu yapmak istiyorduk. Kısmet 30.08.2018- 11.09.2018 tarihleri arasına oldu. Bu tarihler arasında yapmış olduğumuz seyahatler ile ilgili kısa anılar paylaşmak istiyorum.

Seyahatimiz 30.08.2018 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından, Macaristanın başkenti olan Budapeşte’de bulunan Ferenc Liszt Havaalanına inmemiz ile başladı. Budapeşte’ye varmadan önce Booking.com üzerinden “Teresa Apartment” isimli bir kullanıcıdan şehrin merkezinde 2+1 bir ev kiralamıştık. Evin temizliği ve eşyalar fena sayılmazdı. Eşyalarımızı eve yerleştirip, kısa bir süre dinlendikten sonra Budapeşte’yi gezmeye başladık.
Devamını Oku »

Etiketler: