Ara 06

Uygulamamıza ses eklemek için öncelikle eclipse üzerinde res klasörünün altına yeni bir klasör ekliyoruz. Bunun için res klasörüne fare ile sağ tıklayalım. New –> Folder diyelim.

Klasörümüzün adı “raw” olsun.

Ardından projemizin bulunduğu klasöre gidelim. Res klasörünün altındaki raw klasörünün içerisine projede çalmak istediğimiz ses verisini taşıyalım.

8-1

Daha sonra uygulamaya resim ekleme işlemi sırasında da yaptığımız gibi son değişikliklerin farkedilmesi için eclipse içeresindeki  projemize gidip Project menüsünden Clean komutunu seçelim. Artık ecplise içindeki projemizin içerisinde raw adında dosyaya ve bu dosyanın altındaki ses verisine erişebiliriz.

8-2

Şimdi ses verisini çalmak istediğimiz sayfanın class yapısının onCreate() metodu içerisine girelim. Ve bu ses verisine erişecek değişkenimizi tanımlayalım.

MediaPlayer sesVerisi=MediaPlayer.create(yenisayfa.this,R.raw.arkaplansesi);

Bu komutu açıklamak gerekirse ;

Burada sesVerisi adında, klasördeki arkaplansesi’ne erişecek olan nesneyi oluşturuyoruz.

Metoda ilk parametre olarak bulunduğumuz sayfayı, diğer parametreye de dosyamızın bulunduğu klasör adını ve ses dosyamızın ismini yazıyoruz. Biz res klasörünün altında raw adında bir klasör daha oluşturmuştuk ve adı arkaplansesi olan ses verimizi bu klasöre atmıştık.

Bu kodu yazdıktan sonra yapmamız gereken sadece sesVerisi değişkenini çalıştırmak.

Bunun için ;

sesVerisi.start();

diyoruz.

Eğer bu komutu sayfanın onCreate() metodu içinde verirsek sayfa açılır açılmaz, bir butonun click olayında verirsek, butona tıklandığında sesVerisi çalışır.

sesVerisi’nin diğer özelliklerine da bakabilirsiniz.

Mesela,

sesVerisi.stop();

o sırada çalmakta olan sesi durdurur.

2 Yorum “Uygulamaya Ses Ekleme”

 1. avatar mehmet diyor ki:

  hocam öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler bizleri aydınlatıyorsunuz..
  benim sorum şu:
  ben bir müzik listesi yapmak istiyorum birden fazla ses dosyasını telefondaki müzikler gibi yukarı aşağı sürükleyince açılmasını sağlamak istiyorum birde play ve pause butonları olmasını istiyorum bunları nasıl sağlayabilirim

  • avatar Hüseyin Bodur diyor ki:

   Merhabalar,
   Müziklerin uygulamanın içerisinde bir klasörde diyelim. Öncelikle sayfa içerisine, bir listview, iki de buton eklemelisin. Listview’ı ekledikten sonra yapman gereken müzik dosyalarını bulunduğu klasörden alıp listview da listelemek, istersen burada listview’a müziklerin sadece isimlerini kendin yazıp listeletebilirsin. yapman gereken listview’da o isim tıklandığında, adı o isim olan dosyayı çaldırmak.
   http://huseyinbodur.net/?p=171
   Yukarıdaki linkteki örnek, listview’a tıklandığında sana tıklanan satırın adını döndürüyor. Bu yöntemle istersen tıkladığın satırın adını, istersen id bilgisini alabiliyorsun. Yapman gereken sadece tıklandığında adı yada id’si o olan müziği çaldırmak.
   Bunun için;
   MediaPlayer sesVerisi=MediaPlayer.create(MainActivity.this,R.muzik_klasoru.tıkladigin_sarkinin_adi);
   sesVerisi.start();

   kodu yeterlidir.

   Start butonu için; sesVerisi.start();
   Stop butonu için; sesVerisi.stop();

Yorum Yaz