Şub 08

Arduino cihazı için program yazmak ve yazdığımız programı cihaza aktarmak için bilgisayarımıza aşağıdaki link üzerinden erişebileceğimiz Arduino yazılımını kurmamız gerekir.

https://www.arduino.cc/en/Main/Software

Yazılımın şu an için en güncel hali Arduino 1.6.7 sürümü. Aynı link üzerinden Windows’un yanı sıra Mac OS X ve Linux işletim sistemleri için ilgili yazılıma erişebilirsiniz.

Programın kurulumu oldukça basit. Yazılımı indirip programı kurduktan sonra Arduino cihazımızı Usb portu ile bilgisayarımıza bağlayalım. Gerekli sürücü yazılımları bilgisayar tarafından otomatik olarak tanındıktan sonra, kurduğumuz programı çalıştıralım ve Tools (Araçlar) üst menüsünden Port seçeneğine tıklayıp Arduino’ya bağlı olan COM portunu seçelim.Yine Tools (Araçlar) üst menüsünden Board (Kart) seçeneğine tıklayıp bilgisayarımıza bağladığımız Arduino cihazının türünü seçelim. (Arduino/Genuino Uno, Arduino Leonardo gibi.)

Artık cihazımız üzerine program yazılmaya hazır.

Bir program yazıp derleyerek Arduino cihazına göndermek için yâda Arduino cihazına göndermeden sadece derleme işlemi yapmak için iki seçenek vardır. Birincisi Sketch (Taslak) üst menüsünden Compile (Derle) ve Upload (Yükle) seçeneklerini kullanmaktır. Compile (Derle) seçeneği yazılan programı derleme işlemi yapar ve olası yazılımsal hataları ortaya çıkarır. Upload (Yükle) seçeneği ise yazılan programı Arduino cihazına gönderir.

Diğer seçenek ise program üzerinde bulunan butonları kullanmaktır.


Arduino cihazına yeni bir program atmadan önce cihaz üzerinde bulanan programı silmemize gerek yoktur. Kendisi otomatik olarak silinecektir.

Son olarak Seri Port Ekranına da değinelim. Bu ekran aracılığıyla Arduino cihazı üzerinden bilgisayara yolladığımız verileri görebiliriz. (Örneğin sıcaklık sensöründen okuduğumuz sıcaklık değerleri gibi.)


Seri Port Ekranı düğmesine basıldığında Arduino cihazından alınan verilerin görüntülendiği bir ekran karşımıza gelir. Şu an hiçbir değer almadığımızdan ekran boş olarak görünecektir.

Yorum Yaz