Şub 21

<source> Etiketinin Kullanımı

source etiketi audio veya video gibi etiketlerin içerisinde kullanılır. Amacı aynı dosyanın farklı formatlarını listeleyip tarayıcının desteklediği formatı seçmesini sağlamaktır.

Şimdi ufak bir örnek yapalım.

 


Yukarıdaki örnekte tarayıcı iki tane seçenek sunuyor. Aynı dosyanın bir Mp3 formatındaki hali bir de Ogg formatındaki hali bulunuyor. Tarayıcı hangi formatı destekliyorsa onu seçip çalacaktır.

<track> Etiketinin Kullanımı

track etiketi bir noktada source etiketine benziyor. Yani audio ve video etiketleri içerisinde yer alıp ilgili dosya çalarken o dosya ile ilgili yazıların (altyazı, başlık, tanım) çıkmasını sağlar.

Şimdi ufak bir örnek yapalım.

 

Yukarıdaki örnekte video etiketi içerisinde bir filmin farklı iki formattaki hali verilmiştir. Tarayıcı bunlardan desteklediğini çalacaktır. Aynı zamanda iki tane altyazı dokümanı verilmiştir. Kullanıcı hangisini isterse o altyazı gösterilecektir. kind özelliği ile yazının türü ayarlanabilmektedir. Değer olarak captions (başlık), descriptions (tanım), metadata (bilgi), subtitles (altyazı) gibi değerler alabilir. kind olarak subtitle kullanıldığında srclang özelliğinde dil belirtilmelidir.

Kaynak: A.O.Mermerkaya, Html 5 Css 3, Abaküs Kitap Yayın Dağıtım Hizmetleri, İstanbul, 2015.

Yorum Yaz